Geoblog.pl    PaulaDziasko    Podróże    Podróż i wolontariat w Azji    Wigilia przed wigilią

Wigilia przed wigilią

Kambodża
Kambodża, Phnom Penh

Dzisiaj w naszym domu dziecka odbywa się impreza świąteczno- urodzinowo- pożegnalna. Urodziny obchodzone są tu raz na miesiąc dla wszystkich, którzy w danym miesiącu się urodzili. Tak kompaktowo, przy 135 osobach to raczej zrozumiałe. A jednak smutne, bo jak wytłumaczyć maluchom, że dmuchać świeczki będą mogły dopiero pod koniec miesiąca?

Od rana malowaliśmy z dzieciakami świąteczne ozdoby na nasze drzewko, a potem dumnie przemaszerowaliśmy przez wioskę, żeby to wszystko na naszym drzewku powiesić. A wszystko to w pełnym słońcu i przy wielkim wietrze. Efekty oceńcie sami!

Impreza zaczynała się o 17, a ja od 16.30 miałam jeszcze prowadzić lekcję angielskiego. Nie wiem, jakim cudem udało mi się utrzymać uczniów w klasie, bo mimo, że siedziały jak na szpilkach, zdążyłam nauczyć ich kilku słówek i zaśpiewaliśmy Jingle bells, potem dałam im już wolne, żeby tez mogły się nacieszyć przygotowaniami do imprezy.

Muszę przyznać , że przed wyjazdem nie spodziewałam się żadnego elementu świątecznego w kraju buddyjskim, tym bardziej zdziwiło mnie, że dzieci potrafią śpiewać jingle bells i życzyć Merry Christmas. Szykowałam się raczej na zupełny brak świątecznej gorączki. A jednak, w marketach już od tygonia grają ‘last christmas’ i dekorują choinki. Impreza polegała głównie na grillowaniu, każdy dom miał swój własny grill. Każdy mógł sobie upiec i zjeść tyle wołowiny na ile miał ochotę. I napić się coli. To naprawdę strasznie cieszyło dzieci. A ja przypomniałam sobie, jaką frajdę sprawiało mi, gdy uprosiłam rodziców, żeby zabrali mnie do pierwszego we Wrocławiu Mcdonald’s. Bo to chyba podobne emocje:)

Na kilka godzin było tu jeszcze więcej gwaru, śmiechu, harmidru. Wszyscy mówili tylko ‘teacher eat’ i dawali znaki, żeby jeść, jeść, a nie robić zdjęcia. Naprawdę można było poczuć tutaj tą radość, może to ‘radość świąt’ może ich ‘magia’, a może święta nie miały z tym wiele wspólnego. A jednak w ciągu tego wieczoru ja chyba miałam największy uśmiech na twarzy, bo radość stu potrafi zarażać!

I tak w moim menu ‘wigilijnym’ znalazły się ryż, mięso i warzywa grillowane. Mało postnie.

Życzę Wam smakowitych potraw, o których dzisiaj tak marzę i ciepłej atmosfery w świątecznym nastroju. Dostrzegania najmniejszych przyjemności każdego dnia i czerpania z nich choć odrobiny uśmiechu. I żeby to wolne miejsce przy stole naprawdę coś znaczyło

.…a potem były tańce hulańce do 21.00 ;)

wnieznane
wnieznane - 2011-12-24 13:57
Spędzałem świeta dwa lata temu w Kambodży, więc wyobrażam sobie jak to wygląda na ulicach w miejscu gdzie jesteś. Fajnie ,ze masz w tym dniu wokół siebie mnóstwo wesołych dzieciaków, które zarażają radością! Zdrowych i radosnych Świąt dla Ciebie i Twojej gromadki!

PaulaDziasko
PaulaDziasko - 2011-12-24 14:29
Dziękuję serdecznie! I zycze Ci kolejnych spędzonych tutaj!

zula - 2011-12-24 15:12
Bardzo dziękuję za życzenia i za to ,że opisałaś nam jak gdzieś w dalekiej Kambodży odbywa się uroczystość wigilijna .
Paula - Życzę zdrowia i radości każdego dnia :)
Dzieci mają szczęście ,że jesteś razem z nimi .
Patrząc na zdjęcia ...uśmiechnęłam się !

Geoblog
Geoblog - 2011-12-24 17:09
Radosnych Świąt i powodzenia w kolejnym etapie podróży! :)

Jozin
Jozin - 2011-12-24 18:34
Wesołych Świąt!

BoRa
BoRa - 2011-12-25 18:04
Paulo, dziękuję za życzenia. Tobie życzę cudownych chwil w dalekiej Kambodży i szampańskiej zabawy sylwestrowej.

marianka - 2011-12-25 21:36
Pięknie i wzruszająco - dobrych i krzepiących Świąt!

Zasoby: 65 wpisów65 125 komentarzy125 266 zdjęć266 0 plików multimedialnych0

23.11.2011 - 22.11.2012